7 jogijskih vježbi za prekrasan ten

Želite li imati zdravu kožu i prekrasan ten? Isprobajte jednostavne jogijske vježbe koje će imati dugotrajan učinak na vaše lice i kožu, ali i na cjelokupno zdravlje. Problemi s kožom, poput akni, prištića i rozaceje, ukazuju na negativne procese koji se odvijaju u tijelu.

Uzrok lošeg tena možda se krije u zasićenosti toksinima, disbalansu hormona štitnjače, lošoj probavi ili izloženosti stresu. Kod svakog tog problema pomažu određene jogijske asane jer, kada je riječ o zdravlju, doista vrijedi izreka “ljepota dolazi iznutra”. Odabrane vježbe, koje možete izvoditi sami kod kuće, vašu će kožu očistiti na najbolji mogući način – trajno.

Kako joga djeluje na kožu

Jogijske asane potiču protok krvi i cirkulaciju te čiste organizam od otpadnih tvari i produkata metabolizma. One stimuliraju drenažu limfe te smanjuju podbuhlost ispod očiju. Redovitim vježbanjem uvelike ćete smanjiti i stres, koji pridonosi lošem tenu.

Uz vježbe joge postignut ćete osjećaj mira i unutrašnjeg zadovoljstva. To se reflektira na vašoj koži koja će se očistiti i poprimiti mladenački izgled i sjaj.

Asane za besprijekoran izgled kože

Za sjajnu i lijepu kožu korisni su jogijski položaji poput inverzija, twistova i backbandova.

To su položaji koji:

– potiču rad probavnih organa

– poboljšavaju dotok krvi prema licu

– balansiraju hormone

– ublažavaju stres

Osim asana, za blistav ten pomoći će vam i – kapalabhati.

Vježba disanja: kapalabhati

Kapalabhati možete prakticirati ujutro čim ustanete na prazan želudac. Ova tehnika disanja spada među jogijske krije – akcije čišćenja organizma. Riječ je o metodi koja se temelji na izmjeni naglih izdisaja i pasivnih udisaja te se uvijek izvodi na prazan želudac.

Sama riječ kapalabhati na sanskrtu znači “poliranje čela ili lubanje”. Svakodnevnim prakticiranjem ove tehnike disanja vaše će lice početi zračiti posebnim sjajem.

Kako se izvodi:

Sjednite na pete ili prekriženih nogu. Dlanove stavite na koljena. Opustite lice i zatvorite oči. Duboko udahnite, a zatim naglo izdahnite kroz nos tako da pritom uvučete donji dio trbuha.

Napravite 15 naglih izdisaja.

Zatim stanite pa duboko udahnite i izdahnite. Ponovite još 2 ciklusa po 15 izdisaja. S vremenom povećajte broj udisaja i izdisaja sve dok ne dođete do 50, pa i do 100.

Možete staviti dlan na donji dio trbuha kako biste osjetili kontrakcije trbuha prilikom naglih izdisaja. Pazite da se gornji dio tijela previše ne pomiče.

Dobrobiti:

Čisti pluća i cijeli dišni sustav, potiče probavu, čisti krv i potiče oksigenaciju cijelog organizma, pridonosi ljepoti i blistavom izgledu kože.

1. Sasangasana (položaj zeca)

Sjednite na pete pa se uhvatite dlanovima za pete. Podignite kukove tako da budu iznad koljena, zaoblite kralježnicu pa spustite vrh glave na pod. Nježno uprite tjemenom u pod te izdužite vrat. Zadržite položaj barem 10 udaha i izdaha pa se spustite u balasanu.

Ovaj položaj stimulira štitnu žlijezdu, organ koji je zadužen za proizvodnju hormona. Kada je funkcija štitnjače narušena, i zdravlje i izgled kože su također narušeni pa nastaju akne i druge promjene.

Dobrobiti:

Smanjuje napetosti u vratu i ramenima, isteže kralježnicu, opskrbljuje živčani sustav svježom krvlju i kisikom, balansira i regulira metabolizam, ublažava probleme sa sinusima i prehladom, pomaže kod depresije i nesanice, čisti kožu.

2. Uttanasana (stojeći pretklon)

Stanite na prostirku, duboko udahnite pa se s izdahom spustite u pretklon iz zdjelice. Dlanove možete položiti na pod pokraj stopala ili se uhvatiti za listove.

Ostanite u položaju barem 5 udaha i izdaha. Ako vas previše zateže u hamstrinzima, stražnjim mišićima nogu, lagano savijte koljena.

Dobrobiti:

Opušta tijelo, potiče cirkulaciju krvi prema licu, glavi i vratu, pridonosi zdravlju kože, opušta mišiće na licu, balansira hormone.

3. Bharadvajasana (twist)

Sjednite na prostirku pa ispružite noge. Prebacite težinu na desnu stranu, oslonite se na desnu ruku, savijte koljena pa pošaljite stopala prema lijevom kuku. S udahom se dobro izdužite kroz torzo sve do tjemena pa s izdahom zarotirajte torzo u desnu stranu.

Oslonite se na desni dlan, a lijevi stavite ispod desnog koljena ili na koljeno. Lice je okrenuto u desnu stranu, pogled je usmjeren preko desnog ramena. Ostanite u ovom položaju 1 minutu, a zatim sve ponovite na drugu stranu tako da prebacite težinu na lijevu stranu i stopala pošaljete na desnu.

U težoj varijanti ovog položaja (tzv. puni položaj) desno stopalo je podignuto na vrh lijevog bedra, lijevi dlan je ispod desnog koljena, a desnim dlanom hvatamo palac desnog stopala.

Dobrobiti:

Isteže kralježnicu, ramena i kukove, masira trbušne organe i potiče probavu, ublažava stres, pridonosi sjaju i ljepoti kože.

4. Bhujangasana (položaj kobre)

Lezite na trbuh, položite dlanove pokraj prsnog koša pa s udahom podignite prsni koš od poda. Laktovi su lagano savijeni, a vrat je dugačak. Duboko dišite. Ostanite u položaju barem 5 udaha i izdaha pa se s izdahom spustite na pod. Ponovite nekoliko puta.

Dobrobiti:

Otvara prsni koš, potiče cirkulaciju, redovitim prakticiranjem ublažava kožne probleme poput akni, rozaceje i psorijaze.

5. Ustrasana (položaj deve)

Kleknite na prostirku tako da su vam koljena u širini kukova, a bedra okomito prema prostirci. Imate li problema s koljenima, zarolajte dekicu i stavite je ispod koljena. Dlanove stavite na donji dio leđa ili na bokove.

S udahom pošaljite kukove prema naprijed, otvorite prsni koš tako da pošaljete srce prema gore te s izdahom napravite luk u kralježnici prema natrag (backband). Lagano zabacite glavu, ali pazite na vrat. Dlanove možete ostaviti na bokovima ili ih spustite iza na pete kako biste još bolje otvorili prsni koš.

Dobrobiti:

Snaži mišiće leđa i stražnjice, a isteže cijelu prednju stranu tijela, djeluje terapeutski kod oboljenja dišnog sustava, stimulira štitnjaču, čisti kožu.

6. Pavanmuktasana

Lezite na leđa s rukama uz tijelo. Duboko udahnite pa s izdahom približite desno koljena na prsa. Uhvatite koljeno dlanovima pa pritisnite desno bedro što više uz prsa. Drugu nogu ostavite ispruženu. Ponovno udahnite pa s izdahom podignite glavu i prsni koš od poda sve dok bradom ne dotaknete koljeno.

Zadržite položaj nekoliko dubokih udaha i izdaha. Zatim polako otpustite položaj. Ponovite sve s drugim koljenom, a zatim izvedite položaj tako da približite oba koljena na prsni koš i njima dotaknete bradu.

Dobrobiti:

Masira unutrašnje organe, jača trbušne mišiće, potiče probavu, poboljšava cirkulaciju u kukovima, smanjuje napetost u donjim leđima, poboljšava izgled kože.

7. Viparita karani (polustoj na ramenima)

Lezite na prostirku. S udahom podignite noge prvo tako da budu okomite na prostirku. Izdahnite. Potom s novim udahom podignite torzo od poda tako da noge više nisu okomito nego pod određenim kutom na prostirku (kut nogu je kao pri izvođenju položaja psa prema dolje).

Oslonite se na dlanove tako da njima pridržavate zdjelicu. Palčevi su okrenuti prema unutra. Vrat, lice i zdjelica su opušteni. Ostanite u položaju barem 25 udaha i izdaha.

Dobrobiti:

Preokreće tok energije i tjelesnih tekućina, potiče limfni sustav, pomlađuje, revitalizira cijeli organizam i čisti lice.

Dodatni savjeti:

Poslije ovog položaja prebacite noge preko glave pa spustite dlanove na pod (halasana ili položaj pluga).

Zadržite 10-ak udaha i izdaha, a zatim vratite noge na prostirku, otvorite prsni koš, podvucite dlanove ispod zdjelice pa zabacite glavu prema natrag (matsyasana – položaj ribe).

Ostanite 10-ak udaha i izdaha pa polako izađite iz položaja. Na kraju ostanite nekoliko minuta potpuno mirni u položaju savasane.

NAPOMENA: Ove položaje nemojte izvoditi ako ste trudni, imate menstruaciju ili teže ozljede leđa.

Autorica: Snježana Horvat

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads